ממה נובעת האשמת הקורבן והאם שתיית אלכוהול בקרב נערים ונערות נתפסת באותו האופן?

עודכן ב: 11 אוק 2020

לאחר האונס הקשה באילת ולאור ריבוי מקרים בהן השיח החברתי עוסק בהאשמת הקורבן, ד"ר אדוה ברקוביץ' רומנו עושה לנו סדר - מה משמעות "האשמת הקורבן" וכיצד משפיעה על תפיסתינו

משנות את התודעה מהבית | פורסם 26/08/20

_______________________

"האשמת הקורבן"- פרשנות המתמקדת אך ורק בהתנהגות הנפגעת ולא התוקף

כדי להבין ממה נובעת האשמת הקורבן עלינו ראשית להבין מה משמעותה-

כאשר מתייחסים למושג "האשמת הקורבן" למעשה התייחסות המדוברת הינה פרשנות המתמקדת אך ורק בהתנהגות הנפגעת ולא התוקף.

"האשמת הקורבן" זוהי בחירה למקד את השיח המאשים בהתנהגות הנפגעת ולתייגה כהתנהגות פתולוגית שאינה עולה בקנה אחד עם התנהגות נשית לגטימית- כגון שתיית אלכוהול, התנהגות מינית יוזמת, הימצאות במרחב ציבורי ועוד.

ההתייחסות למקרים בהם נערות נפגעות מינית נמצאו תחת השפעת אלכוהול היא התייחסות המבקשת לבודד את המקרה כמקרה ספציפי, אינדיבידואלי המנותק כביכול מתרבות האונס.

שימוש באלכוהול נתפס כנורמטיבי ומקובל בקרב נערים, אך פתולוגי ולא רצוי בקרב נערות

ביקורת על ההתייחסות האינדיבידואלית לבעיה חברתית זו, חושפת כי "האשמת הקורבן" שכיחה יותר בקרב נפגעות תקיפה מינית אשר שתו אלכוהול.

ביקורת נוספת מצביעה על הסטנדרט המגדרי הכפול לפיו שימוש באלכוהול נתפס כנורמטיבי ומקובל בקרב נערים, אך פתולוגי ולא רצוי בקרב נערות.

בנוסף עולה כי הסטנדרט הכפול, מתייחס גם למעמדן של הנערות, כך שנערות ממעמד בינוני-גבוה השותות אלכוהול זוכות לתיוג חיובי יותר מנערות ממעמד נמוך, הנתפסות כוולגריות, קולניות, לא מוסריות וחסרות שליטה.


מחקרים אחרים מבקשים להציג גם צדדים חיובים של השימוש באלכוהול על ידי נערות ומדווחים על חוויות חיוביות של נערות המשתמשות באלכוהול כחלק מהפרקטיקה המינית שלהן, כגון הגברת הביטחון העצמי, הנינוחות והפגת חששות.

אחת הסיבות הידועות לכך היא כי שהאלכוהול משחרר עכבות מתפקידי מגדר מסורתיים ומפחית תיוג שלילי מקבוצת השווים הנוטה "להצדיק" את ההתנהגות המינית היוזמת כמושפעת מהשימוש באלכוהול.

לסיכום, הביקורת המופנית כלפי נערות על התנהגותן- היא זו שאינה לגטימית ולא עצם התנהגותה- לא משנה כמה שתתה, מה לבשה, וכיצד התנהגה.

"האשמת הקורבן" זוהי עצימת עיניים לבעיה האמיתית -

ההתנהגות הפוגענית עצמה.


מבוסס על מחקרה של ד"ר אדוה ברקוביץ' רומנו- "עבודה סוציאלית, נערות ומיניות" (2020)

אוניברסיטת בן גוריון


_______________________


מיניות בגיל ההתבגרות- סכנה אמיתית או שרק התרגלנו לחשוב כך? לקריאה של הפוסט המלא לחצו על התמונה מטה

_______________________


גם את/ה מרגיש/ה צורך בהכוונה כיצד לדבר עם נוער על האונס באילת? קליק על התמונה למעבר למערך המלא